Seramik Fırını

Seramikler ısı ile oluşur ve ısı ile ilgili uygulamalarda kullanılır, ancak her seramik kasede fırına dayanıklı olarak kabul edilip edilemeyeceğine dair cevaplar her bir kaba bağlıdır. Seramik ürünler camın eritilmesi, şekillendirilmesi ve kristal yapıyı oluşturmak için ısıyla muamele edilmesiyle yapılır. İşte bu nedenle seramik fırını/seramik fırınları çok önemlidir.
Seramik kaplar
Seramik kapların ısıyla oluştuğu için ısıya dayanabileceğini varsayarsak, yanlışlıkla ısıyla oluştuğunu söyleyebiliriz. Seramik kaplar sıcak yiyecekleri çok iyi içerebilir ve yönetebilir, ancak bu, tüm seramik kapların fırında dayanıklı olmadığı anlamına gelmez. Bir seramik kap fırın için tasarlanmamışsa ve yine de kullanılırsa, kabın çatlayabileceği ve sıcak içerikleri ciddi yanıklara neden olabileceğinden, kabın ve sıcak içeriğinin taşınması olası güvenlik tehlikesi vardır.
Fırın pişirme için yapılan seramik kaplar ve kaplar bu amaç için açıkça işaretlenmiştir. Çanakların alt kısmında genellikle fınneye dayanıklı olduğunu belirten bir damga arayın. Bir antika dükkandan bir seramik kasede alışveriş yaparsanız ya da bir seramikten alırsanız, kullanımlarını sorunuz; daha önce nasıl kullanıldığını ve bir zamanlar fırın pişirme için kullanıldığı takdirde, bu amaçla hala kullanılabilir mi?
Seramik bir kabın kalınlığı, dayanabileceği ısı ve sıcaklık değişimlerini gösterir. Kalın yüzlü seramik bir kap fırında yerleştirildiğinde yavaş yavaş ısıtılır ve dışarıya çıkınca yavaş yavaş soğur. Kalınlık, kademeli sıcaklık değişikliklerine maruz kaldıkça, seramik kabın bütünlüğünü malzemesindeki stresden koparmasını önler. İnce seramikler, ısı ve keskin sıcaklık değişiklikleri karşısında çatlamaya karşı hassastırlar. Soğuk seramik bir kap içine yerleştirilen sıcak yiyecekler bile, kabın geri kalan kısmı hala serin iken, kapın bir bölümünde erken ısı genişlemesine neden olabilir. Bu, hazne çatlamasıyla sonuçlanabilir.